Milyen veszélyei vannak a foghiánynak?
Minden, amit tudni kell: Miért érdemes pótolni a hiányzó fogakat? Cikkünkben összefoglaljuk a foghiány veszélyeit és szövődményeit, hogy miért válassza mielőbb a fogpótlást. A PureDental csapata segít...
A bölcsességfog növekedése gyakran észrevétlenül kezdődik, ám nem ritka, hogy komoly panaszokat és szövődményeket okoz. Sok páciens keres fel bennünket azzal, hogy fájdalmat, duzzanatot vagy kellemetlen nyomást érez a hátsó fogak mögötti területen – ezek mind a bölcsességfog előtörésének jelei lehetnek.
A bölcsességfog általában 17 és 25 éves kor között kezd előtörni, de egyénenként eltérő lehet, hogy mikor és milyen módon jelentkezik. Előfordulhat, hogy teljesen problémamentesen nő ki – de sokszor:
részben nő csak ki, és tasak alakul ki körülötte, ami hajlamosít gyulladásra,
nyomja a szomszédos fogat, ami torlódást vagy szuvasodást okozhat,
szokatlan irányba nő, ami állkapocsfájdalmat vagy harapási rendellenességet eredményezhet,
nem fér el az állkapocsban, így fájdalmat, feszülést és gyulladást okoz.
Időben végzett diagnosztikával és személyre szabott kezelési tervvel megelőzhető, hogy komolyabb beavatkozásra legyen szükség. A PureDental csapata a legkorszerűbb röntgentechnológiával, precíz vizsgálattal segít abban, hogy ne váljon komoly problémává a bölcsességfog növekedése.
Állapotfelmérés és röntgen – Első lépésként digitális panoráma röntgennel feltérképezzük a fogak helyzetét, hogy lássuk, merre növekszik a bölcsességfog, és okozhat-e problémát.
Személyre szabott tanácsadás – Szakorvosaink elmagyarázzák, milyen lehetőségek vannak: megfigyelés, rendszeres kontroll vagy eltávolítás.
Fájdalommentes beavatkozás, ha szükséges – Amennyiben eltávolítás javasolt, azt korszerű érzéstelenítéssel vagy igény szerint altatásban is el tudjuk végezni.
A bölcsességfog a nyolcas fogak csoportjába tartozik, és mivel legtöbbször az állkapocsban nincs elegendő hely a számára, gyakran rendellenesen nő ki vagy bennmarad. Ez számos következménnyel járhat:
Gyakori a pericoronitis, azaz a bölcsességfog körüli gyulladás, mely fájdalommal, duzzanattal, lázzal is járhat.
Előfordulhat, hogy a bölcsességfog összetolja a szomszédos fogakat, így azok torlódnak, vagy újabb kezelést igényelnek.
Nehezebb tisztíthatósága miatt gyakran szuvasodik, még mielőtt teljesen előtört volna.
Ha nem kezelik időben, akár cisztás elváltozás is kialakulhat körülötte.
Ezért nemcsak panasz esetén, hanem megelőző céllal is érdemes szakorvosi vizsgálatra jelentkezni.
Korszerű diagnosztika: digitális röntgen, precíz 3D tervezés.
Empatikus szakemberek: akik minden kérdésére türelemmel válaszolnak.
Minimális kellemetlenség: fájdalommentes kezelések, gyors regeneráció.
Biztonságos eltávolítás, ha szükséges: rutinos szájsebészeti háttérrel.
Személyre szabott gondoskodás: nemcsak eltávolítunk, hanem végigkísérjük a teljes folyamatot.
Tapasztalatunk szerint a legtöbben csak akkor keresnek fel fogorvost, amikor már komoly panaszokat okoz a bölcsességfog. Pedig az időben felismert probléma sokkal egyszerűbben, gyorsabban, és fájdalommentesen kezelhető – akár egy egyszerű kontrollvizsgálattal megelőzhető a gyulladás, a duzzanat vagy a torlódás.
Nem, nem mindenkinél alakul ki bölcsességfog. Teljesen természetes, ha valakinél egyáltalán nem bújik elő, vagy csak egy-kettő jelenik meg a négy lehetségesből. Genetikai adottságok, fejlődési tényezők és az állkapocs mérete is befolyásolhatja, hogy kinél hány bölcsességfog tör elő.
Az is gyakori, hogy a bölcsességfog részben vagy teljesen az állcsontban marad. Ilyenkor röntgenfelvétel segítségével állapítható meg a helyzete. Ezek a „rejtett” fogak akár évekig tünetmentesek lehetnek, de idővel problémákat (gyulladás, ciszta, szomszédos fogak torlódása) is okozhatnak, ezért rendszeres kontroll javasolt.
Ha nem nőtt ki a bölcsességfoga, nem feltétlenül jelent problémát – de fontos, hogy fogorvosa időnként ellenőrizze.
Sokan tartanak a beavatkozástól, pedig a bölcsességfog eltávolítása teljesen fájdalommentesen elvégezhető. A kezelést mindig helyi érzéstelenítésben végezzük, így a páciens csupán minimális nyomást vagy feszítést érezhet, de fájdalmat nem.
A beavatkozás típusa attól függ, hogy a fog milyen helyzetben van:
ha előtört, egyszerűbb húzásról van szó;
ha félig vagy teljesen az íny alatt van, szájsebészeti feltárás szükséges.
A műtét utáni időszakban enyhe fájdalom, duzzanat és szájnyitási nehézség jelentkezhet, de ez átmeneti. A PureDental rendelőjében minden páciens részletes otthoni instrukciót kap, és szükség esetén fájdalomcsillapítót is javaslunk. A legtöbb esetben a kellemetlenségek néhány nap alatt megszűnnek.
Fontos: minél hamarabb kerül sor az eltávolításra, annál gyorsabb és könnyebb a gyógyulás.
A sebgyógyulás üteme egyénenként változhat, de általánosságban elmondható, hogy a legintenzívebb regeneráció az első 3–5 napban történik, majd a gyógyulás folyamata 1–2 hét alatt lezárul. A csont teljes visszaépülése több hónapot is igénybe vehet, de ez már nem jár kellemetlenséggel.
Az, hogy milyen gyorsan és problémamentesen gyógyul a húzás helye, nagyban függ az utóápolástól:
Fontos, hogy a beavatkozás utáni első 24 órában ne öblögessen, ne szívogassa a sebet, mert ez akadályozhatja a véralvadék kialakulását.
Kerülje a forró italokat, fizikai megerőltetést és dohányzást legalább 2-3 napig.
A hideg borogatás és a pihenés segíti a duzzanat csökkenését.
Ha szükséges, alkalmazzon orvos által javasolt fájdalomcsillapítót, gyulladáscsökkentőt.
A PureDentalnál minden páciens részletes szóbeli és írásos tanácsadást kap a beavatkozás után, és bármilyen kérdés vagy panasz esetén könnyedén elérhetőek vagyunk. A célunk nem csupán a fog eltávolítása, hanem az is, hogy a gyógyulás a lehető legkényelmesebb és legbiztonságosabb legyen.
Tippünk: Az első hétben érdemes kerülni a szívószál használatát, a dohányzást és a túl kemény ételeket, ezek mind lassíthatják a gyógyulást.