Mikor érdemes a bölcsességfogakat eltávolítani?

Fogsorunk többféle típusú fogból áll, de az egyetlen, amit mindenki ismer, tudja, hol helyezkedik el, és meg tud különböztetni a többitől, az bizony –tapasztalataink szerint- a bölcsességfog. A nagy népszerűsége pedig annak köszönhető, hogy több vele a probléma, mint a haszon. Ezért sok esetben el kell távolítani a bölcsességfogakat. Mikor érdemes?

Bölcsességfog eltávolítás: Mikor érdemes? | PureDental

Miért kell eltávolítani a bölcsességfogakat?

A bölcsességfogakat napjainkban egyre több páciensnél kell eltávolítani, ennek okai pedig az evolúcióban keresendők. Az őskori embernek még több örlőfogra volt szüksége ahhoz, hogy a zsákmányul elejtett nyers húst szét tudja tépni, a modernkori embernek azonban már nincsen szüksége rá. A bölcsességfog mondhatni feleslegessé vált. És mivel felesleges, ezért az állkapcsunk is idomult ehhez, egyre szűkebb lett. A bölcsességfogak nem minden esetben férnek el, tudnak megfelelően kibújni, ezért pedig számtalan problémát okoznak. A bölcsességfog eltávolítása számtalan esetben elkerülhetetlen. 

Mikor érdemes a bölcsességfogat eltávolítani?

Több fogorvos azt javasolja, hogy a bölcsességfogak kerüljenek eltávolításra akkor, amikor elkezdenek nőni, hogy később véletlenül se okozzanak problémát. Valamint azt is fontos tudni, hogy sok esetben a bölcsességfogak fiatal felnőttként – általában 15-22 éves korban – való eltávolítása biztonságosabb, könnyebb és kevesebb helyreállást igényel, mint a bölcsességfogak későbbi kivétele, hiszen ilyenkor még a gyökerek nem alakultak ki teljesen, az állkapocs csontja kevésbé sűrű, és a műtét utáni felépülés is gyorsabb. AMi a teendő, ha kiesett a fogtömés a fogamból? | PureDental Fogászaton lehetőség van egyszerre akár mind a négy bölcsességfogat eltávolítani bódításban, vagy altatásban, teljesen fájdalommentesen.

 

BEJELENTKEZÉS

Minden esetben szükséges a bölcsességfogat eltávolítani?

Nem minden esetben kell eltávolítani a bölcsességfogat, amennyiben megfelelő helyen nőttek ki, a megfelelő módon, egészségesek, és jól tisztíthatóak, nem kell a bölcsességfogakat kihúzni, azonban sok esetben nem állnak fent ezek a feltételek. Az alábbi esetben érdemes a bölcsességfogakat eltávolítani:

  • Ha nem tudnak a szokásos módon növekedni, a bölcsességfogak beszorulnak az állkapocsba. Ezeket ütközött bölcsességfogaknak nevezzük. Néha ez fertőzéshez vagy cisztához vezethet, amely károsíthatja a többi foggyökeret vagy a csonttámaszt.
  • Csak az ínyen keresztül nő. Mivel a száj hátsó része nehezen látható és tisztítható, a részben benőtt bölcsességfogak utat nyithatnak a baktériumok számára, hogy bejussanak az ínybe. Ez fogínybetegséget és fertőzést okozhat.
  • Ha a bölcsességfogaknak nincs elég helyük a megfelelő növekedéshez, összetorlódnak vagy károsíthatják a közeli fogakat.
  • A bölcsességfogakkal kapcsolatos problémák arcüreg fájdalmat, nyomást és torlódást okozhatnak.

A PureDental Szájsebészeti központjában teljesen fájdalommentes a bölcsességfog eltávolítása, szájsebészeti specialistáink bonyolult, összetettebb eseteket is el tudnak látni. A bölcsességfog eltávolítása történhet akár bódításban, vagy altatásban is.

 

BEJELENTKEZÉS 
 

Időpontkérés