Milyen anyagokból készülhet a fogkorona? Mely...
Milyen anyagokból készülhet a fogkorona? Ismerje meg a fémkerámia, cirkónium és teljes kerámia koronák előnyeit, és találja meg az Ön számára legjobb megoldást!
A bölcsességfog néha egyáltalán ki sem nő, de ha mégis, az a legtöbb ember esetében macerát jelent. A leggyakrabban elérkezik a pont, amikor jelentkezik a bölcsességfog fájás – de hogy pontosan mi is okozhatja, és mit lehet kezdeni vele? Alábbi szakmai cikkünkből kiderül!
A bölcsességfog ma már egy elkorcsosult szervnek számít. Régen szükség volt a nyolcadik fogra az étel alapos megrágásához. Azonban az ételek hőkezelésével (főzésével), és a civilizált társadalom kialakulásával már nem volt szükség rá – az állcsont mérete kisebb lett, és nem maradt hely a felesleges szervnek. Csakhogy sok esetben ennek ellenére kinő, és mivel nem fér el, komoly fájdalmat okoz. De ha van hely kibújni, akkor is nagy az esélye, hogy egymáshoz szorulnak a fogak, ami nagyban meggyorsítja a szuvasodás folyamatát.
Bölcsességfog fájdalom jelentkezhet a részben előtört fog esetében, ez a leggyakoribb. Az ilyen fogakat részben íny fedi, mely a fog és a lágyrészek között egy úgynevezett tasak kialakulását eredményezi. A tasakokba könnyedén szorulhatnak ételmaradékok, amelyeket otthoni eszközökkel nem lehet megtisztítani. A szervezet a felhalmozódott ételmaradékokat idegen anyagként azonosítja, amely során próbál ellenük védekezni. Ekkor gyulladás alakul ki, amely igen erős bölcsességfog fájás okozója.
Más esetben, amikor a fog még nem tört elő részben sem, azaz teljesen impaktált, bölcsességfog fájás ugyancsak jelentkezhet. Ez amiatt van, hogy a fog rossz irányba próbál előtörni, ezáltal az előtte lévő fogakat kezdi nyomni, amelytől feszülés vagy erős fájdalomérzet jelentkezhet. A nyomás az eggyel előtte lévő fogon a korai időszakban kezdeti szuvasodást okoz, de ha ekkor eltávolítják a bölcsességfogat, a mellette lévő még megmenthető.
A bölcsességfog fájás kezelésekor akut gyulladás esetén a gyulladás megszüntetésére kell fókuszálni, majd csak ezután jöhet szóba az adott fog(ak) eltávolítása. A fogak eltávolítása gyulladás esetén azért nem ajánlott, mivel a gyulladás tovább terjedését okozhatja, ráadásul másként hatnak az érzéstelenítők is. Ezért első körben egy gyógyszeres kezelést kell megpróbálni.
Olyan is előfordulhat, hogy a bölcsességfog előtörés közben az előtte lévő fog gyökerét nyomja, ebben az esetben annál fog fájdalom jelentkezni. Mivel a nyolcas fog gyökerei gyakran kuszábbak, mint a hagyományos fogaké, egyes esetekben a bölcsességfog fájás megszüntetéséhez nem a nyolcas fogak, hanem az előtte lévőt távolítják el. Maga az eltávolítás is egyszerűbb ennek a fognak az esetében, es ilyenkor a bölcsességfognak is lesz kellő mennyiségű helye, hogy a megfelelő módon nőhessen ki.
Önnek is problémát okoz a bölcsességfog fájás? Ne szenvedjen, minden nap csak rosszabb lesz! Inkább keresse fel rendelőnket, aMi a teendő, ha kiesett a fogtömés a fogamból? | PureDental Fogászatot, ahol barátságos környezetben kedves kollégáink szaktudására bízhatja magát, garantáltan fájdalommentesen!