Milyen anyagokból készülhet a fogkorona? Mely...
Milyen anyagokból készülhet a fogkorona? Ismerje meg a fémkerámia, cirkónium és teljes kerámia koronák előnyeit, és találja meg az Ön számára legjobb megoldást!
A fogfájásnak több minden is állhat a hátterében. Ahhoz, hogy megfelelően kezelni tudjuk, először szükséges feltárni a fogfájás okát. Lássuk, mi minden okozhatja a fogfájást!
A fogszuvasodás a leggyakoribb fogászati probléma, amely következtében a fog felszíne elhal, és apró lyukak keletkeznek a fogon. Ezáltal a fog belseje szabaddá válik, így az ételmaradékok, baktériumok könnyedén behatolhatnak. A fogszuvasodás során a fog felszínén barna és sötét foltok alakulhatnak ki, amely (akár) fogfájással is járhat. A fogfájás jelentkezhet akár evés, vagy hideg/meleg ételek és italok fogyasztása esetén, azonban állandóvá is válhat. A fogszuvasodást attól függően kezeljük, hogy mennyire súlyos és előrehaladott. Legtöbb esetben elegendő az alapos tisztítás és a fogtömés, ellenben előrehaladott állapotban, amikor a fogbél már gyulladás alatt áll, gyökérkezelést alkalmazunk.
A fent említett esetben a fogzománc elvékonyodása miatt, vagyis (akár) fogszuvasodás esetén is, kialakulhat a fogbél gyulladása, azaz a pulpitis. Ebben az esetben a fogbél baktériumokkal fertőződik meg, amely miatt begyullad és ezt éles fájdalom kíséri. Amennyiben a gyulladást nem kezeltetjük, átterjedhet a környező szövetekre, így akár arcduzzanat, vagy régóta fennálló gyulladás esetén gócok, ciszták alakulhatnak ki. A fogbél gyulladását gyökérkezeléssel kezeljük, amely során eltávolítjuk a baktériumokat, ezzel megmentve a fogat. Ha a fogbél gyulladása olyan mértékben előrehaladott , hogy a fog már nem menthető meg, a fog eltávolítása szükséges.
A fogágybetegségek igen sok esetben leginkább fogérzékenységgel járnak, azonban súlyosabb esetekben éles fájdalom, fogínyvérzés és további gyulladásos megbetegedések is kialakulhatnak a szervezetben. A fogágybetegségek során a fogak akár meg is lazulhatnak, hiszen az íny gyulladásban van, amelyet mielőbb meg kell szüntetni. A gyulladást alapos tisztítással, mélytisztítással vagy kürettálással szüntetjük meg, hogy minden baktériumot és az ínyt irritáló tényezőket eltávolítsuk.
Vannak élethelyzetek, amikor a fog letörhet vagy repedezetté válhat. Ez történhet akár valamilyen sport, baleset vagy túl kemény ételek evése következtében egyaránt, de fogszuvasodás vagy rosszul kivitelezett fogtömés is okozhatja. A letört és repedezett fogakat attól függően kezeljük, hogy a probléma mitől alakult ki, mennyire súlyos. Az ilyen fogakat legtöbb esetben, fogkorona, fogtömés segítségével kezeljük, de fogbél gyulladása esetén gyökérkezelést alkalmazunk.
Ön is fogfájással küzd? Segítünk megtalálni és kezelni az okát! Ne halogassa, hiszen a fogfájás számos szövődménnyel járhat, amely következménye akár a fogvesztés.