A fogínygyulladás okai: Mi állhat a háttérben?
A fogínygyulladás gyakori probléma, amely számos okból alakulhat ki, de megfelelő ismeretekkel és megelőzéssel könnyen kezelhető.
TovábbFogaink, nyelvünk és ínyünk egészségét számtalan probléma veszélyeztetheti, ezért fontos, hogy már gyerekkortól kezdve vigyázzunk szájunkra. Sajnos néha a legjobb igyekezetek ellenére is előfordulhatnak olyan rendellenességek vagy betegségek, amelyek kellemetlen vagy akár veszélyes mellékhatásokkal járhatnak. Ma kifejezetten fiatal felnőttekre jellemző problémákról szeretnénk megosztani néhány fontos tudnivalót.
Amennyiben fogai szabálytalanul állnak, vagy állkapcsa nem záródik megfelelően, akkor meglehet, hogy fogszabályozásra van szüksége. A fogszabályozók segíthetnek a fogak helyrerendezésében, javítva ezzel a páciensek mosolyát és önbizalmát is.
A fogszabályozók továbbá a fogak egészségét is javíthatják, ami persze fontos, hiszen a kezeletlenül hagyott félreálló fogak megnehezíthetik a rágást és bizonyos ételek fogyasztását. Mi több, a szabálytalanul álló fogakat tisztítani is nehezebb, így fokozódik a fogszuvasodás és a lyukas fogak kockázata is.
A fogszabályozóknak többféle típusa létezik: vannak fogszínű megoldások, illetve a hagyományos fémszerkezetek is elérhetők manapság. Még átlátszó, kivehető fogszabályzók is alkalmazhatók. Mivel nincs két egyforma fogsor, kérdezze a PureDental fogszabályzó fogorvosát a legjobb megoldásról.
A bölcsességfogak arról kapták nevüket, hogy az utolsó végleges fogakként bújnak elő az ember szájában. Ez általában fiatal felnőttkorban történik, ezzel jelezvén a „bölcsebbé válást”.
A legtöbben 13 éves korukra „kapják meg” végleges fogaikat, azonban a bölcsességfogak akár 17-21 éves korig is várathatnak magukra.
A bölcsességfogaknak azonban nincs mindig elegendő helyük, hogy gond nélkül kibújhassanak, és ilyenkor problémákat okozhatnak az ember szájában. A problémás bölcsességfogakat el kell távolítani.
Mivel mindenkinek más ütemben nőnek a fogai, fontos rendszeresen eljárni általános fogorvosi vizsgálatokra. Fogorvosa segítségével így nyomon követheti bölcsességfogai állapotát.
A bölcsességfogakat általában akkor szükséges eltávolítani, amikor a páciens az alábbiakat tapasztalja szájában (javarészt a bölcsességfogak környékén):
Fogorvosa akkor is javasolhatja a bölcsességfogak eltávolítását, ha azok akadályozzák a fogszabályozó behelyezését, vagy valamilyen más kezelést nehezítenének meg.
A dohányzásról mindenki tudja, hogy rendkívül egészségtelen, így bizonyára nem meglepő, hogy a dohány összes formája káros a fogakra és a száj egészségére. Ha a kellemetlen lehelet nem lenne elég, íme néhány súlyosabb mellékhatás:
Az ilyen és más dohányzásból adódó fogproblémák csak úgy kerülhetők el, ha minél előbb és véglegesen abbahagyja a dohányzást, minden formában. A nikotin addiktív hatása persze ezt szándékosan megnehezíti, ezért fontos, hogy szükség szerint kérjen segítséget és legyen egy határozott terve a cigaretta letételére.
A fogínygyulladás gyakori probléma, amely számos okból alakulhat ki, de megfelelő ismeretekkel és megelőzéssel könnyen kezelhető.
Tovább