Miért és mikor kell szájvizet használni?

Mindenki tudja, hogy naponta kétszer kell fogat mosnunk. Sokan a napi egyszeri fogselymezés hasznával is tisztában vannak. De mi a helyzet a szájvízzel? Rengetegen tartják úgy, hogy a szájvíz rendszeres használata nélkülözhetetlen a száj higiéniájának megőrzéséhez – ez az állítás azonban nem fedi teljesen a valóságot.

Szájvíz használata: Mikor szükséges?

Hacsak nem javasolja fogorvosa egy konkrét egészségügyi probléma kezelésére, a szájvíz használata nem „kötelező” ahhoz, hogy megőrizze ínye és fogai egészségét.

Tény, hogy a szájvizes öblögetés után az ember lehelete frissebbnek érződik, azonban a szájvíz nem szünteti meg a kellemetlen lehelet kiváltó okát, és nem állítja meg a fogak károsodását sem. A szájvíz nem távolítja el a lepedéket a fogakról!
Szóval mikor érdemes szájvizet használni? Ezt a kérdést járjuk körül cikkünkben.

Mire figyeljen oda a szájvíz kiválasztásakor?

Amikor szájvizet választ magának, fontos figyelembe venni annak összetevőit. Még ha azt is látja a címkén, hogy az adott termék „fogfehérítő” hatású, vagy „friss leheletet biztosít”, a készítmény csak akkor lesz ténylegesen hasznos fogai számára, ha fluoridot tartalmaz.
Fontos odafigyelni továbbá a cetilpiridinium-klorid (CPC) nevű vegyületre is, amit viszont inkább kerülni ajánlott, mert irritálhatja a fogínyt, és elszínezheti a fogakat.
Előfordulhat, hogy fogorvosa klórhexidint tartalmazó antibakteriális szájvizet ír majd fel a fogínygyulladás rövidtávú kezelésére, vagy, hogy elkerülhessen bizonyos fertőzéseket egy fogászati beavatkozás (pl. foghúzás) után. A klórhexidin sajnos szintén okozhat elszíneződést a fogakon, így használata nem mindenkinek javasolt.
Fontos továbbá észben tartani, hogy az ilyen baktériumölő szájvizek a szájban található hasznos baktériumokat is elpusztíthatják, ami gyengíthetik a száj biológiai összetételét, és fogszuvasodáshoz vezethet.
Sok szájvíz tartalmaz savas stabilizáló hatóanyagokat, hogy tovább maradjanak felhasználhatók, azonban ezek a savak károsítják, gyengítik a fogzománcot, növelve ezzel a szuvasodás kockázatát.
Egyes gyógyszerek mellékhatása lehet a száj kiszáradása és érzékenysége. Ilyen esetekben a megfelelő összetételű szájvizek plusz fluoridot nyújthatnak a szájnak, és enyhíthetik a szárazságot.
Az alkohol alapú szájvizeket mindenképpen érdemes kerülni, ezek ugyanis kiszárítják a szájat és kellemetlen szájfekélyeket okozhatnak.
Bizonyos esetekben a cukormentes rágógumi is hasznosabb lehet a szájvíznél, mert a rágás serkenti a nyáltermelést, a nyál pedig segíthet semlegesíteni a száj savasságát.

 

Mikor érdemes szájvizet használni?

Ha eddig rendszeresen használt szájvizet, és nem tudná elképzelni nélküle higiéniai rutinját, akkor keressen olyan terméket, amely fluoridot tartalmaz, illetve mentes a fent felsorolt, potenciálisan problémás összetevőktől (és nincs benne alkohol).
Használja étkezések után fél órával, hogy kiöblítse vele a szájban maradt ételmaradékokat, és lehelete frissebbnek érződjön, ha nincs lehetősége az étkezés utáni fogmosásra.
Azonban ne használja a szájvizet közvetlenül fogmosás után, hiszen ezzel kiöblíted majd a fogaidra felvitt fluoridot!

 

Természetesen, ha nem biztos benne, hogy milyen szájvizet használjon, vagy egyáltalán van-e rá szüksége, kérjen tanácsot fogorvosainktól, akik segítenek a helyes szájápolás technikáját megtanítani Önnek dentálhigiéniai kezelésünk során!  

Időpontkérés