Mitől alakulhat ki a fogszuvasodás? A szuvas fogak okai

A fogszuvasodás nem más, mint tartósan károsodott területek a fogak felületén, amelyek apró nyílásokká vagy lyukakká fejlődnek. A fogszuvasodást számos tényező előidézheti, például a szájban lévő baktériumok, a gyakori nassolás, a cukros italok kortyolgatása és a fogak nem megfelelő tisztítása. A fogszuvasodás egyébként a világ vezető egészségügyi problémái közé tartozik. Még akkor is érintheti Önt, ha nem is tud róla! Nézzük, mitől alakulhat ki fogszuvasodás- a fogszuvasodás okainak ismerete segíthet az elkerülésében!

 A szuvas fogak okai

A fogszuvasodás tünetei

Nagyon fontos időben észrevenni, valamint kezelni a fogszuvasodást, mert amennyiben ez nem történik meg a az apró lyukak nagyobbak lesznek, és a fogak mélyebb rétegeit érintik, ami súlyos fertőzésekhez vezethet. Az fogszuvasodás jelei és tünetei kiterjedésüktől és elhelyezkedésüktől függően változnak. Amikor éppen csak kialakul, előfordulhat, hogy egyáltalán nincsenek tünetei (ezért fontos a rendszeres fogorvosi látogatás). Ahogy azonban egyre nagyobb lesz, olyan jeleket és tüneteket okozhat, mint például:

  • Fogfájás, spontán fájdalom, amely nyilvánvaló ok nélkül jelentkezik
  • A fogak érzékenysége
  • Enyhe vagy éles fájdalom édes, meleg vagy hideg evés vagy ivás közben
  • Látható lyukak vagy gödrök a fogaiban
  • Barna, fekete vagy fehér foltosodás a fog bármely felületén
  • Fájdalom harapáskor


A fogszuvasodás kialakulásának folyamata

A fogszuvasodás kialakulásában a lepedék játszik nagy szerepet, ami egy átlátszó ragadós film, amely bevonja a fogakat. Ez alapvetően az evés után marad a fogakon, a keményítők, cukrok bevitele után. Amennyiben nincsen eltávolítva a lepedék, az ínyvonal alatt vagy fölött fogkővé keményedhet meg. Éppen ezért fontos a rendszeres fogmosás. A fogkő megnehezíti a lepedék eltávolítását, és pajzsot hoz létre a baktériumok számára. A lepedékben lévő savak eltávolítják az ásványi anyagokat a fog kemény, külső zománcából. Ez az erózió apró nyílásokat vagy lyukakat okoz a zománcban. Emiatt a baktériumok és a sav elérhetik a fogak következő rétegét, az úgynevezett dentint. Ez a réteg puhább, mint a zománc, és kevésbé ellenáll a savnak. Egészen a fogidegekig érhet el a folyamat. Ebből az következik, hogy a fogszuvasodás megelőzésének alapja a lepedékek eltávolítása, azaz a megfelelő szájhigiénia.

A fogszuvasodás kialakulásának okai

  • A fog elhelyezkedése: a szuvasodás leggyakrabban a hátsó fogakban fordul elő. Ezeken a fogakon sok barázda, gödör és repedés, amelyek összegyűjthetik az élelmiszer-részecskéket. Ennek eredményeként azokat nehezebb tisztán tartani, mint a simább, könnyen elérhető első fogakat.
  • Bizonyos ételek: azok az ételek, amelyek sokáig tapadnak a fogakhoz – például tej, fagylalt, méz, cukor, szóda, szárított gyümölcs, sütemény, keménycukorka és menta, száraz gabonafélék és chips – nagyobb valószínűséggel okoznak szuvasodást, mint az élelmiszerek. amelyeket a nyál könnyen kimos.
  • Gyakori nassolás: ha folyamatosan nassol vagy cukros italokat kortyol, több üzemanyagot ad a szájbaktériumoknak, hogy savakat termeljenek, amelyek megtámadják a fogakat és megviselik azokat. Ha egész nap üdítőt vagy más savas italt kortyolgat, az segít folyamatos savas fürdőt létrehozni a fogai felett. Igazság szerint minden étkezés után fogat kellene mosni, ez a gyakori nassolás mellett nem megoldható.
  • Száraz száj: a szájszárazságot a nyál hiánya okozza, ami segít megelőzni a fogszuvasodást azáltal, hogy eltávolítja az ételt és a lepedéket a fogakról. A nyálban található anyagok a baktériumok által termelt sav ellen is segítenek. Bizonyos gyógyszerek is kiválthatják ezt.
Időpontkérés