Mi a teendő kettétört fog esetén?
Szerző: PureDental
Frissítve: 2025. február 18.
A fogak kettétörése komoly problémát jelenthet és számos kellemetlen tünettel járhat. Alábbi cikkünkben ezzel a problémával foglalkozunk részletesen. Többek között bemutatjuk a kettétört fogak okait, tüneteit és hatékony kezelésüket is. Amennyiben fogproblémái vannak, forduljon a PureDental gyakorlott fogászati specialistáihoz!
Honnan tudom, hogy kettétört a fogam? - A kettétört fog tünetei
Mielőtt részletesen tanulmányoznánk, hogy mi a teendő kettétört fog esetében nézzük meg, hogy honnan lehet tudni, hogy a kettétört fog problémájával állunk szemben, azaz mik a tünetei a kettétört fogaknak! A fogak kettétörése számos tünettel járhat, amelyek közé tartoznak:
- Érzékenység: A kettétört fog gyakran érzékenyebbé válik hideg, meleg ételekre és italokra valamint édes és savanyú ételek fogyasztására. A fogérzékenység nem játék, az enyhe tüneteket súlyosabbak követhetik!
- Fájdalom: Az érzékenység mellett fájdalom is jelentkezhet, különösen a rágás során. Amennyiben fájdalmat, erős érzékenységet tapasztal fogain rágás során, esetleg beszéd közben keresse fel fogászatunkat!
- Éles érzés: A fog törött széle éles lehet és irritációt okozhat a szájüregben, ami a nyelvvel könnyen kitapintható.
- Megjelenés: A törött fog esetén a törési vonal látható lehet a fogon, azonban ez nem minden esetben látható, érzékelhető szabad szemmel.
Számos jele és tünete lehet a kettétört fognak. Semmiképpen se várja meg amíg az összes tünet jelentkezik, amennyiben fennáll a fogtörés gyanúja, jelentkezzen be fogászatunkra! IDE kattintva online is tud időpontot kérni, nagyon egyszerűen!
Mi a teendő kettétört fog esetén? Többféle törés is létezik!
Kettétört fog többféleképpen is kialakulhat, ennek megfelelően többféle kettétört fog típust különböztetünk meg. Az alábbiakban mutatjuk, hogyan alakulhat ki ez a fogászati probléma és milyen típusai vannak a kettétört fognak:
- Hajszálrepedés: Ez a típusú törés általában kisebb és nehezen észrevehető, gyakorlatilag a zománcon keletkezik és csak a fog külső rétegét érinti. A hajszálrepedés ugyan nem jelent közvetlen veszélyt a fogra, de mivel jellemzően fájdalommal sem jár, maximum érzékenységet okoz, nehéz észrevenni. Amennyiben ez a típusú kettétört fog nincsen időben kezelve, komolyabb repedéshez, töréshez vezethet. Az apró fogászati elváltozások könnyen észrevehetőek és időben kezelhetőek, amennyiben részt vesz rendszeresen fogászati szűréseinken, amit évente egyszer javaslunk elvégezni!
- Repedés: A fog teljes vastagságán áthaladó repedés, amely fájdalmat és érzékenységet okozhat. Ez az állapot sok esetben a fent említett hajszálrepedésből indul ki. Nemcsak a fogzománcot, hanem a fogideget és a fogbelet is érinti – ami heves fájdalommal járhat. A repedésnek köszönhetően a fogbél védtelenné válik a szájüregben található baktériumokkal szemben, ezért nagy az esélye foggyulladás kialakulásának. Fontos, hogy a fog csak akkor menthető meg, ha csak az íny feletti része sérült, repedt. Ha a repedés tovább halad az íny alatti részre, a fogat el kell távolítani.
- Tömés melletti törés: Amikor egy tömés és a fog széle között törés keletkezik, mindenképpen kezelésre szorul, általában a megfelelő időben történő kezeléssel, fogászati korona felhelyezésével orvosolni lehet a problémát.
- Törés: A fog teljesen kettétörik, ami sürgős kezelést igényel hiszen az idegek és a fogbél is védtelenek ebben az állapotban. Jellemzően az időben nem kezelt fog repedéséből indul ki a probléma.
- Foggyökér függőleges irányú tömése: A foggyökér törése azt jelenti, hogy a fog gyökere felől nem pedig a korona felől indul a törés. Ez azért jelent problémát, mert így sokáig észrevétlen tud maradni, diagnosztizálni csak röntgen segítségével lehet. Általában a fog eltávolítására van szükség a kettétört foggyökér esetében.
Mi a teendő kettétört fog esetén?
A kettétört fog esetén azonnali kezelés szükséges. Ha nagy a baj, akkor azért, ha pedig kicsi a baj, akkor azért! A Pure Dental Fogászat szakértői segítséget nyújtanak a kettétört fog kezelésében. Kis törések esetén tömés, vagy korona alkalmazható. Amennyiben a gyökér is sérült, úgy gyökérkezelésre van szükség. Vannak olyan esetek, amikor a kettétört fog már nem menthető meg, ilyenkor a fog eltávolítására van szükség a fájdalom enyhítése, a további tünetek megszüntetése céljából, illetve azért, hogy a sérült fog ne veszélyeztesse a még ép fogakat. A fogtörés miatt kihúzásra került fogakat esztétikus, fogszínű, jó minőségű fogpótlásokkal lehet pótolni!
Kérjen időpontot fogászatunkra!