Mikor lehet szükség csontpótlásra fogbeültetés előtt?
A csontpótlás több helyzetben is elengedhetetlen lehet a fogbeültetés sikeréhez. Fedezze fel, mikor van szükség csontpótlásra és hogyan zajlik a kezelés a Pure Dental Fogászati Klinikán!
TovábbA hagyományos fogszabályozók és az Invisalign technológiával történő fogszabályozás két népszerű eljárás a fogak fokozatos kiegyenesítésére. Mivel azonban mindkét módszer látványos eredményeket kínál, sok páciens számára nem egyértelmű a választás.
Ha ön is szeretné tökéletesíteni fogait, és nehezen tud dönteni, az Invisalign és a hagyományos fogszabályozók között, akkor mai cikkünkben segítünk tisztázni a legfontosabb különbségeket, és hogy milyen tényezőket kell figyelembe venni a választáskor!
Az Invisalign egy átlátszó fogszabályozókkal foglalkozó márka. Az átlátszó, vagy láthatatlan fogszabályozók olyan eszközök, amelyeket orvosi minőségű műanyagból állítanak elő a páciensek egyéni igényei szerint. Az Invisalign és más átlátszó fogszabályozók nyomást gyakorolnak a páciens fogaira, fokozatosan a helyükre igazítva azokat. Az átlátszó fogszabályozók sokkal diszkrétebb megoldások a hagyományos fogszabályozókkal szemben.
Azonban mind az Invisalign, mind pedig a hagyományos fogszabályozóknak megvannak a maguk előnyei és hátrányai, amikkel egy páciensnek fontos tisztában lennie, mielőtt meghozná döntését.
A hagyományos, fémből készült fogszabályozókkal ellentétben az átlátszó fogszabályozók nevükhöz hűen majdnem teljesen észrevehetetlenek. A legtöbben épp ezért választják ezt a megoldást a hagyományos alternatívák helyett.
Az átlátszó fogszabályozók szorosan illeszkednek a fogakhoz, és nincsenek éles felületeik, amik megvághatnák a páciensek száját – ellenben az éles fém fogszabályozókkal. Habár a fogak helyreállítása ettől függetlenül érezhető, és néha kényelmetlen folyamat, az Invisalign segít elkerülni a fém fogszabályozók okozta járulékos fájdalmakat.
Az átlátszó fogszabályozókat a páciensek nyugodtan kivehetik, míg megmossák a fogaikat, majd utána könnyedén visszahelyezhetik őket. Egy hagyományos fogszabályozó csak szakember segítségével vehető ki.
A hagyományos fogszabályozók viselése során kerülni kell a kemény, illetve a ragadós, rágós ételek fogyasztását, mert ezek tönkre tehetik az eszközt, illetve irritációt okozhatnak a páciens szájában. Az Invisalign és más átlátszó fogszabályozók azonban bármikor kivehetők, így nem akadályozzák az étkezést.
Sok páciensnek ritkábban kell vizsgálatokra mennie az Invisalign használata során, mint hagyományos fogszabályozók viselése esetében. Az Invisalign kezelések során általában csak 4-6 hetente kell vizsgálatra menni, míg a hagyományos fogszabályozók átállítását mindig szakember kell végezze.
Az átlátszó fogszabályozók nem minden esetben ideálisak az adott probléma megoldására, és általában olyan pácienseknek írják fel őket, akiknek enyhébb egyenesítésére van szükségük.
Az Invisalign viselése során csak vizet szabad fogyasztani – bármilyen más étel vagy ital fogyasztásához ki kell venni a fogszabályozót. Ez azért fontos, mert a puha műanyagot könnyedén tönkre tehetik az élelmiszerek, illetve elszíneződhetnek és eldeformálódhatnak.
Az Invisalign fogszabályozókat naponta 20-22 órán keresztül kell viselni. Ha a páciens ennél kevesebb ideig használja őket, akkor nem csak lassabban éri majd el a kívánt végeredményt, hanem az is előfordulhat, hogy helytelen lesz a szabályozás. Mivel könnyű kivenni őket, csak azok számára ajánlottak, akik elég fegyelmezettek, hogy a felírt ideig viseljék őket.
A helytelen szájhigiéniával rendelkezők számára szintén nem ajánlott az Invisalign viselése, ugyanis kellemetlen leheletet és szuvasodást okozhat. Minden étkezés után fontos, hogy a páciens alaposan megmossa a fogait. Mivel sokan a nap során többször is szoktak enni, illetve nassolni, ez napi többszöri fogmosást jelent majd.
Egyes pácienseknek kisméretű kiegészítőkre lehet szüksége, amelyeket az egyébként szinte láthatatlan fogszabályozókhoz kell erősíteni. Ezek úgy néznek ki, mintha kis gombok lennének, és segítenek a mozgás szabályozásában. Az ilyen kiegészítők felhelyezése és átállítása mindig szakorvosi feladat, ezért, ha a páciensnek ilyenekre van szüksége, akkor több időponttal és láthatóbb szabályozóval kell számolnia.
Habár manapság még mindig széles körökben elérhetők hagyományos fogszabályozók (az alábbiakban csak „fogszabályozók”), hátrányaik miatt sokan inkább az átlátszó alternatívákat választják helyettük. Lássuk, hogy milyen előnyeik (és lejjebb, hogy milyen hátrányaik) vannak a fogszabályozóknak.
A fogszabályozók enyhébb és súlyosabb szabálytalanságok helyreállítására is alkalmasak. Mivel minden foghoz külön csatlakoznak, hatékonyabbak, mint az átlátszó alternatívák, és szinte bármilyen esetben képesek visszanyerni a tökéletes mosolyt.
Habár a fémből készült fogszabályozók a legmegfizethetőbb opciók, léteznek fogak mögé helyezhető, illetve porcelán fogszabályozók is, amelyek diszkrétebb megjelenést biztosítanak. Ezek a hagyományos, feltűnő fém drótok és keretek nélkül segítenek a fogak helyreállításában, és szintén nagyszerű eredményeket lehet elérni velük.
Ez elsőre hátránynak tűnhet, azonban a fogszabályozók így kevesebb önfegyelmet is igényelnek, hiszen a páciensek nem vehetik csak úgy ki őket egy szakorvos segítsége nélkül. Ez azt jelenti, hogy nem kell odafigyelni arra, hogy napi 20-22 órát legyenek az ember szájában, és elveszíteni sem lehet őket.
A fogszabályozók nem színeződnek el úgy a teától vagy a kávétól, mint az Invisalign és más átlátszó eszközök. Éppen ezért nem kell (és persze nem is lehet) kivenni őket csak azért, mert az ember szeretne elfogyasztani egy csésze kávét.
A fogszabályozók nem túl kényelmes eszközök. Sok időbe telhet megszokni őket, és éles részeik könnyedén felsérthetik a páciensek száját.
A fogszabályozók, főleg a fémből készült változatok nagyon feltűnőek az ember szájában. Léteznek ugyan a fogak mögé helyezhető alternatívák, illetve porcelán fogszabályozók, de ezek még mindig könnyebben észrevehetők, mint egy átlátszó Invisalign eszköz.
Mint fentebb olvashattad, a (hagyományos) fogszabályzók viselése során nem szabad kemény, rágós ételeket fogyasztani, ezek ugyanis tönkre tehetik az eszközt, és sérüléseket is okozhatnak.
A fogszabályzók rendszeres átállításokat igényelnek, amiket csak egy szakorvos hajthat végre. Ezzel szemben a láthatatlan fogszabályozók használatakor általában nincs szükség semmilyen orvosi beavatkozásra.
Mivel a fém és más hagyományos fogszabályozókat átlagosan két évig kell viselni, levételük után a páciensek fogai foltosnak tűnhetnek. Ez megfelelő fogápolási technikákkal és a kezelést követő fogfehérítéssel lehet ellensúlyozni.
A csontpótlás több helyzetben is elengedhetetlen lehet a fogbeültetés sikeréhez. Fedezze fel, mikor van szükség csontpótlásra és hogyan zajlik a kezelés a Pure Dental Fogászati Klinikán!
Tovább