![Fogászati egészség: Ezeket fogadd meg az újévre! Fogászati egészség: Ezeket fogadd meg az újévre!](kep/461x261/32499.jpg)
Fogászati egészség: Ezeket fogadd meg az újévre!
Legyen 2025 a mosoly éve! A fogászati egészség az általános egészség szerves része, amelyre érdemes külön figyelmet fordítani az új évben is minden életkorban.
TovábbA hétköznapok során számos olyan savas hatás éri fogainkat, amelyek súlyos károkat okozhatnak a fogakat védelmező zománcrétegnek. Ezekért a savakért gyakran az elfogyasztott élelmiszerek vagy a rossz higiéniai szokások felelnek. Az alábbiakban néhány hasznos tanácsot osztunk meg ahhoz, hogy hogyan védheti meg ön is fogait a savkároktól, illetve a gyenge zománcréteg okozta fogszuvasodástól.
A citromsavban gazdag ételek és italok súlyosan károsíthatják a fogzománcot – ezt a folyamatot demineralizációnak nevezzük. Súlyos demineralizáció esetében a savak a fog puhább rétegét (dentin) is elérhetik. Ez a fog érzékenységhez és fájdalmakhoz vezethet. Ügyeljen tehát rá, hogy csak mértékkel fogyasszon citromsavat tartalmazó élelmiszereket.
A víz nem csupán a szervezet hidratálásában segít, hanem némi védelmet nyújthat a savkárok ellen is. A víz kémhatása nem savas, és nem is károsítja a fogzománcot. Fokozza továbbá a nyáltermelést, ami szintén hasznos, hiszen a nyál egy fontos tisztítószer, ami segít eltakarítani az ételmaradékokat a fogakról, és helyreállítja a száj pH-értékét.
Öblítse ki száját alaposan egy pohár tiszta vízzel minden étkezés után. Ez segít kimosni az ételmaradékokat a szájából, és enyhíteni a savkárokat is.
A kalcium az egyik legfontosabb ásványi anyag a fogak számára, ugyanis segít semlegesíteni a savkárokat, és erősíti a fogzománcot is. Próbáljon meg minden étkezése során valamilyen tejterméket fogyasztani, és iktassa be ezeket gyermeke étrendjébe is. Amennyiben laktózérzékeny, vagy bármilyen más okból nem fogyasztana tejtermékeket, próbálja ki a mandulatejet, a halkkonzerveket, a kelt, a szójajoghurtot vagy a szójababokat, amelyek mind remek kalciumforrások.
A fehérítő fogkrémek súrló hatású alapanyagokat tartalmaznak, amelyek súlyosan károsíthatják fogait. A súrló hatású anyagok elgyengítik a zománcréteget, így fogait könnyebben megtámadhatják majd a szuvasodást okozó baktériumok.
Ezek helyett válasszon inkább olyan fogkrémeket, amikben nagy mennyiségű fluorid található. Ezek pont, hogy az ellenkező hatást kínálják, a fluorid ugyanis megerősíti a fogzománcot.
A savkárok elkerülése érdekében fontos, hogy naponta kétszer megmossa fogait, mindkét alkalommal 2-2 percen át. Ezzel a rutinnal eltávolíthatja a savas, illetve a savasodást okozó ételmaradékokat fogairól, illetve a fogak és az íny közül. A napi két fogmosás mellé ajánlott egy alkalommal fogselymet is használni a nehezen elérhető rések kitisztítása érdekében.
Ha a fogmosás közvetlen étkezés után történik, akkor várjon legalább 30 percet a fogmosással. Ebben a 30 percben csökken le legjobban a pH érték a szájban, ekkor a legerősebb a demineralizáció így, az ilyenkor elvégezett fogmosás, dörzsölés jelentős károkat okozhat a fogzománcban. Étkezés után javasolt, hogy először csak öblítse át vízzel száját, majd 30 perc leteltével mossa csak meg fogait.
Legyen 2025 a mosoly éve! A fogászati egészség az általános egészség szerves része, amelyre érdemes külön figyelmet fordítani az új évben is minden életkorban.
Tovább