Mire kell odafigyelni egy foghúzás után?
Szerző: PureDental
Frissítve: 2025. február 18.
Maradó fogainkat az evolúció egy egész életre tervezte, azonban sajnos előfordulhatnak olyan helyzetek, hogy egy baleset vagy valamilyen betegség miatt kénytelenek vagyunk megválni néhánytól. Amennyiben Ön is foghúzásra készül, van néhány fontos dolog, amire oda kell figyelnie a beavatkozást követő napokban és hetekben.
Habár az alábbiakra fogorvosaink is felhívják majd figyelmét, azonban nem árt, ha kéznél tartja ezt a rövid útmutatót a foghúzás után is.
Ne egyen vagy igyon rögtön a foghúzás után
A fogorvosok mind egyetértenek abban, hogy egy foghúzást követően nem szabad sem rögtön inni sem rögtön enni. A foghúzás során egy seb keletkezik az eltávolított fog helyén, aminek némi időre lesz szüksége, hogy vérrög alakuljon ki rajta. 45 perc elteltével újra ehet és ihat majd, de eleinte csak krémes vagy folyékony dolgokat fogyasszon. Ne használjon továbbá szívószálat az iváshoz.
Ne fogyasszon szilárd élelmiszereket foghúzás után
Amíg zsibbadtnak érzi a kihúzott fog helyét, ne fogyasszon olyan élelmiszereket, amik erősebb harapást és rágást igényelnek. Ez nem csak fájdalommal járhat, hanem megzavarhatja a vérrögöt is, amit nem is biztos, hogy azonnal megérez majd. A legtöbb fogorvos szerint 4-5 órát érdemes várni, mielőtt keményebb élelmiszereket fogyasztana, de még ekkor se rágjon közvetlenül a foghúzás helyén.
Használjon gézt a vérzés elállítására
A foghúzás helye vérezni fog a beavatkozást követően, ezért fogorvosa egy darab gézt helyez majd szájába, ami segít magába szívni a vért és elállítani a vérzést. Amennyiben a vérzés hevesebb a vártnál, enyhén harapjon rá a gézre, ami segít majd elállítani.
Használjon jeges borogatást
Habár a foghúzás után nem érez majd azonnal fájdalmat, ez csak a fájdalomcsillapítónak köszönhető, amit a procedúra elején kap a fogorvostól. Amint a csillapító hatása elmúlik, a kihúzott fog helye érzékeny lesz, és be is dagadhat.
Ilyenkor érdemes jeges borogatást helyeznie az arcára (kívülről), ami mindkét tünetet enyhíti majd. Egy borogatást nagyjából 15-20 percig használjon.
Legyen óvatos fogmosáskor
Foghúzás után különösen figyeljen oda rá, hogy fogait gyengéden sikálja fogkeféjével, és kerülje el az operált területet szájában. Fogmosáskor a vérrög elmozdulhat a helyéről, ezzel újra felnyitva a sebet, ami vérezni kezd majd és könnyedén elfertőződhet. Kerülje továbbá az öblögetést is, ami szintén elmozdíthatja a vérrögöt.
Ne dohányozzon
A dohányzás minden téren rosszat tesz a fogaknak, egy foghúzás után azonban még súlyosabb veszélyei vannak. Nem csak a vért gyengíti meg, hanem kiszáríthatja az operált terület körülötti ínyt is.
Ne vegyen be aszpirint
Amennyiben a foghúzás helye nagyon felduzzad és súlyos fájdalommal jár, minél előbb vegye fel a kapcsolatot fogorvosával. Ne vegyen be fájdalomcsillapítókat, főleg ne aszpirint, ezek ugyanis gátolhatják a vérrögképződést a seben.
Foghúzás fájdalom nélkül – a PureDentalnál ez is lehetséges
Fogászatunkban a foghúzás nem rémisztő élmény, hanem egy precíz, fájdalommentes beavatkozás. A PureDentalnál mindig az a célunk, hogy megmentsük a fogat, és csak akkor javasoljuk a foghúzást, ha valóban nincs más megoldás. Szükség esetén szájsebészeti módszerekkel is eltávolítjuk a problémás fogat, gyorsan és kíméletesen. A foghúzás után is számíthat ránk: a kihúzott fog helyére többféle modern fogpótlási lehetőséget kínálunk, az egyszerű megoldásoktól a tartós implantátumokig.
Szeretné, ha a foghúzás fájdalommentes lenne? Segítsünk a foghúzás utáni fogpótlásban? Keresse fel fogászatunkat egy személyes konzultációra!
Gyakori kérdések
Milyen esetekben lehet szükség foghúzásra?
Foghúzásra akkor kerülhet sor, ha a fog már nem menthető meg, vagy ha más fogászati kezelések hatékonyságához szükséges az eltávolítása. Íme a leggyakoribb esetek:
1. Súlyosan szuvas, menthetetlen fog
Ha a szuvasodás eléri a foggyökeret, és a fog szerkezete annyira roncsolódott, hogy sem tömni, sem gyökérkezelni nem lehet, akkor a foghúzás az egyetlen megoldás.
2. Elhalt, gyulladt fog, amely nem reagál a kezelésre
Ha egy gyökérkezelt fog újra begyullad, tályog alakul ki, és a fertőzés tartósan fennáll, akkor a fog eltávolítása megelőzheti a további szövődményeket.
3. Mozgó, súlyosan érintett fog fogágybetegség miatt
Előrehaladott parodontitis (fogágybetegség) esetén a fog tartószerkezete meggyengülhet, a fog meglazul, és már nem rögzíthető stabilan – ilyenkor indokolt a húzás.
4. Foghúzás fogszabályozás előtt
Egyes esetekben – például torlódott fogazatnál – helyet kell teremteni a többi fog szabályos elrendezéséhez, és emiatt egy-egy fog eltávolítása szükségessé válhat.
5. Bölcsességfog problémák
Ha a bölcsességfog nem tud rendesen előtörni, ferdén nő, nyomja a többi fogat, gyulladást vagy fájdalmat okoz, akkor sok esetben ajánlott az eltávolítása.
6. Fogtörés a gyökérig
Ha a fog eltörik, és a törés a gyökérig ér, ahol már nem lehet stabilan helyreállítani, akkor a foghúzás válik szükségessé.
Meddig fájhat a fog helye foghúzás után?
A foghúzás utáni fájdalom teljesen természetes, de általában csak néhány napig tart.
Általános esetben:
- Az első 1–3 nap: enyhe vagy közepes fájdalom, főként a húzást követő 24 órában.
- 3–7 napon belül: a fájdalom fokozatosan csökken, a seb kezd gyógyulni.
- 1 hét után: a legtöbb esetben már csak minimális érzékenység marad, vagy az sem.
Mikor aggódjak, ha nem múlik el a fájdalom?
Ha a fájdalom:
- 4-5 nap után is erős, vagy egyre fokozódik,
- lüktető, kisugárzó, esetleg rossz szájszaggal jár,
- duzzanat, láz vagy szájzár jelentkezik mellette,
akkor lehet, hogy gyulladás alakult ki a seb helyén (pl. „száraz fogmeder” nevű állapot), és mielőbbi fogorvosi kontrollra van szükség.