All-on-4™ koncepció
Teljes foghiányban szenved? Magabiztos mosolyt szeretne? All-on-4™ koncepció a PureDental budapesti fogászatán akár csontpótlással, élethosszig tartó garanciával!
TovábbA fogászati híd a hiányzó fogak pótlására alkalmas, akár egy vagy több fog esetén is. Pontosan hogyan történik behelyezésük és mikor alkalmazható? Az alábbiakban erről lesz szó részletesen!
A fogászati híd egy vagy több hiányzó fog pótlására szolgál. A híddal behelyezett pótfogak úgy néznek ki, és úgy is használhatók, mint az eredeti fogak. Fogászati hidakat fogtechnikusok készítik el laboratóriumban és fogorvos helyezi be, ráadásul többféle módszerrel pótolhatják a hiányzó fogakat az ember szájában.
Az egyik ilyen módszer egy korona behelyezése. A korona egy részleges műfog, ami egy eredeti fog még meglévő részéhez erősíthető. Sapka szerűen borítja be a fogcsonkot, amit a fogorvos preparál a fogon, hogy elkészíthesse a koronát. Ha azonban a fog egésze hiányzik, akkor egy korona nem elegendő a pótláshoz, és ilyenkor lehet szükség fogászati híd vagy fogimplantátum behelyezésére.
A híd megnevezés onnan ered, hogy a hiány előtti és utáni fogakat felhasználjuk pillérként, amik elhorgonyozzák a hídtestet. A hídtest pótolja a hiányzó fogakat.
Fogpótlásra esztétikai vagy funkcionális okokból lehet szükség. Fontos tudni, hogy a foghiány következtében a hiányzó fogak mellett lévő szomszédos fogak terhelése megnő rágás során, valamint elvesztik támasztékukat, ezáltal elmozdulhatnak a helyükről. Ez a változás a rágó funkció és a rágó izület szempontjából is káros. Ha károsodik a rágó funkció, akkor nehezebben tudjuk megemészteni az ételt, és további belgyógyászati, emésztési problémák alakulhatnak ki. Így mindenképp érdemes mielőbb pótolni a foghiányt, akár egy vagy több fogról van szó.
A fogászati hidak visszaadhatják a páciens magabiztos mosolyát, illetve segíthetnek nekik, hogy újra rendesen tudjanak rágni fogaikkal. Ha valaki elveszíti egy vagy több eredeti fogát, az a harapását is befolyásolhatja, ami hosszútávon fájdalmassá válhat, vagy megnehezítheti a rágást. A hiányzó vagy sérült fogak pótlásával elkerülhetők az ilyen problémák.
Fogászati hídra lehet szükség, ha egy fog kiesik, vagy a fogorvosnak el kell távolítania azt. Előfordulhat továbbá, hogy valaki egy baleset során veszíti el egy vagy több fogát, vagy úgy sérülnek fogai, hogy orvosi beavatkozásra van szükségük. A fog eltávolítása akkor is szükséges lehet, ha a szuvasodás túl mélyre jut, és már egy töméssel vagy gyökérkezeléssel sem lehet rendbe hozni.
A fogászati szakemberek többféle fogászati hidat is használhatnak:
A beavatkozás részletei nagyban függnek attól, hogy az előbb felsorolt hídtípusok közül melyiket választja.
Egy hagyományos fogászati híd behelyezésekor az eljárás a hézag két oldalán található fogak előkészítésével kezdődik. A fogorvos lecsiszolja ezeket a fogakat, eltávolítva az esetleges szuvas és egyébként sérült részeket. Ez után lenyomatot vesznek a fogsorról, ami alapján később elkészül majd a fogászati híd. A fogorvos ez után egy ideiglenes hidat helyez a az előkészített fogakra, ami védelmet nyújt a preparált fogak számára. Erre csak addig lesz szükség, amíg el nem készül a végleges híd a levett minta alapján. Ez néhány napba, vagy 5, maximum 7 munkanapba is beletelhet.
Amikor aztán a híd elkészült, a páciens visszatér a fogorvoshoz, aki eltávolítja az átmeneti pótlást, majd behelyezi és rögzíti a minta alapján elkészített hidat. A hagyományos fogászati hidakat erős ragasztóanyag tartja a helyükön.
A Maryland-hidak kevesebb előkészületet igényelnek, mert nincs szükség a szomszédos fogak preparálására. A lenyomat után a hidat a szomszédos fogak hátsó felszínére rögzítik.
Minden fogászati híd behelyezéséhez legalább három időpontra lesz szükség (lenyomat vétel, vázpróba, végleges átadás).
Amennyiben a fogászati hidat implantátum rögzíti, az eljárás sebészi beavatkozással indul, amely során a fogorvos egy implantátumot helyez az állkapocsba. Erre kerül rá végül a híd, hasonló lenyomatvételi technikával mint amit korábban leírtunk, annyi különbséggel, hogy nem a preparált fogakról veszünk mintát, hanem az implantátum profetikai (implantátumfej) részről.
A foghíd behelyezésekor az íny érzékenyebb lehet, és némi fájdalom is felléphet, ami általában a fogak előkészítéséből adódik. Egy kis fájdalom a behelyezés után fennmaradhat, és még ínyvérzés sem kizárt. Az esetek többségében ezek a tünetek néhány napon belül teljesen eltűnnek.
A fogászati híd karbantartásához az alábbiakra kell odafigyelni:
A fogászati hidakkal kapcsolatban a következő problémák fordulhatnak elő:
Hogy elkerülhesse a koronázott fog körüli szuvasodást, fontos, hogy odafigyeljen fogai és a száj tisztaságára, és rendszeresen mosson fogat, illetve használjon fogselymet. Léteznek kifejezetten foghidakhoz készült fogselymek is, amelyek biztonságosan használhatók.
Figyeljen továbbá oda, hogy miket javasol fogorvosa a foghíd, illetve fogai épségének megőrzésére, és fogadja meg tanácsait!
Teljes foghiányban szenved? Magabiztos mosolyt szeretne? All-on-4™ koncepció a PureDental budapesti fogászatán akár csontpótlással, élethosszig tartó garanciával!
TovábbFogsorok, fogpótlási lehetőségek a PureDentalnál: Teljes kivehető fogsor, részleges kivehető fogpótlás, Stéges fogsor implantátumokhoz. Ismerje meg lehetőségeinket és fogpótlási technikáinkat, azok...
TovábbAz egyik legbiztonságosabb és legfixebb fogpótlási eljárás a fogimplantátum. Hogyan és milyen eszközökkel zajlik a fogimplantációs eljárás a PureDental fogászatán?
Tovább