Hogyan válasszunk a fogpótlási eljárások közül?
Ismerje meg a különböző fogpótlási eljárásokat! Segítünk kiválasztani az Ön számára ideális megoldást, hogy visszanyerhesse mosolyát és magabiztosságát.
TovábbA gingivitist gyakran fogínygyulladásként vagy szimplán ínygyulladásként szokás emlegetni (a fogakat és azok környékét érintő) betegségként tartják számon. A hosszú távon nem kezelt gingivitis periodontitist, azaz fogágybetegséget okozhat.
A gingivitisben szenvedők többségénél gyulladás jelentkezik, amelyet a gingiva alá bekerülő baktériumok okoznak. Egyes gingivitist okozó baktériumok a lyukas fogak kialakulásában is részt vesznek.
A szakértők között nincs egyetértés a választ illetően. Fontos például szem előtt tartani, hogy a gingivitis kiváltó okai közül több is az egyéntől függ (hogy mennyire vigyáz a szája egészségére, hogy mennyire ferdék a fogai és így mennyire nehéz tisztán tartani őket, hogy milyen gyógyszereket szed, hogy milyen az étrendje, mennyi cukrot fogyaszt stb.)
Azonban egyes kutatók megállapították, hogy a gingivitist okozó baktériumok (például a Streptococcus mutans vagy az Aggregatibacter actinomycetemcomitans) szülőkről gyermekekre, illetve együtt élő párok vagy házastársakra is átterjedhet, akik ugyan azokat az evőeszközöket és más tárgyakat használnak.
Fogászati szempontból azonban gingivitis a legtöbb esetben az ínyt irritáló fogkőtől alakul ki, így ilyen szempontból a gingivitis nem fertőző.
Sok embernél alig vagy egyáltalán nem jelentkeznek tünetek – az ilyen egyének szervezetében akár évekig is jelen lehet a gingivitis, teljesen észrevétlenül.
Amikor a baktériumok elkezdenek gyulladást okozni, a gingivitis tünetei már egy héten belül észlelhetővé válnak, de az inkubációs időszak függ a baktériumok mennyiségétől, illetve a baktériumok terjedését befolyásoló tényezőktől is. Éppen ezért egyeseknél akár évekbe is telhet, mire a gingivitis elkezd kialakulni.
A gingivitist általában egy fogászati vizsgálat által végzett fogtisztítás során lehet felfedezni. Tünetei lehetnek a kellemetlen lehelet, az ínyek bedagadása, és a fogmosás során fellépő ínyvérzés. Az íny továbbá piros színt vehet fel az egészséges rózsaszínes árnyalat helyett.
Szerencsére az ínygyulladás a legtöbb páciens esetében visszafordítható és gyógyítható betegség.
A fogínygyulladás gyógyításához (és megelőzéséhez) mindenképpen oda kell figyelni a szájhigiénia megőrzésére, illetve a rendszeres fogkő eltávolítására is. Javasolt a kevesebb cukros élelmiszer fogyasztása, illetve hagyjon fel a dohányzással és próbálja meg csökkenteni a stresszfaktorokat is. Előfordulhat továbbá, hogy más gyógyszerekre lesz szüksége azok helyett, amiket most szed.
Habár a fogínygyulladást okozó baktériumok általában nem távolíthatók el a szájból teljes mértékben, a betegség sok esetben visszafordítható. Miután a tünetek megszűnnek, a páciens ínyszerkezete is viszonylag egészségesnek látszik majd. Ez azonban több hétbe vagy hónapba is beletelhet, és több fogorvosi látogatásra lesz szükség hozzá.
Az ínygyulladás nem feltétlenül számít egészségügyi vészhelyzetnek, azonban érdemes minél előbb fogorvoshoz fordulni vele. Ha nem kezelik időben, az ínygyulladás egy súlyosabb szakaszába léphet át, amit fogágybetegségnek nevezünk. A fogágybetegségek már sokkal nehezebben kezelhetők és a visszafordításukra is sokkal kevesebb az esély.
Amennyiben a gingivitis tüneteit tapasztalja szájában, forduljon fogorvoshoz – ezek a tünetek a következők:
Ismerje meg a különböző fogpótlási eljárásokat! Segítünk kiválasztani az Ön számára ideális megoldást, hogy visszanyerhesse mosolyát és magabiztosságát.
Tovább