Mikor lehet szükség csontpótlásra fogbeültetés előtt?
A csontpótlás több helyzetben is elengedhetetlen lehet a fogbeültetés sikeréhez. Fedezze fel, mikor van szükség csontpótlásra és hogyan zajlik a kezelés a Pure Dental Fogászati Klinikán!
TovábbSokan már a gyökérkezelés szó hallatán is összerezzennek. Habár egy rutin fogászati eljárás, számtalan olyan tévhit övezi, ami meglehetősen hírhedté tette ezt a beavatkozást a páciensek körében. Egyesek képesek egyszerűen lemondani a gyökérkezelésről, mert hisznek ezeknek a hamis információknak, és jobban félnek magától a beavatkozástól, mint a fogproblémák szövődményeitől (amelyek valójában sokkal rosszabbak).
Szóval mik ezek a tévhitek, és milyen igazság áll mögöttük? Mai cikkünkben ezeket soroljuk fel, és rántjuk le róluk a leplet!
A gyökérkezelés nem egy fájdalmas eljárás. A fogorvos érzéstelenítést alkalmaz a problémás részen, mielőtt hozzálátna a kezeléshez. Ez az érzéstelenítő teljesen elzsibbasztja a környező idegeket, amelyek így nem éreznek majd fájdalmat. A fogorvos ezen kívül fájdalomcsillapítókat írhat fel, amelyek a kezelés utáni felépülés során segítenek enyhíteni a kellemetlen érzést.
A gyökérkezelés nem tartozik a költségesebb fogorvosi eljárások közé, habár az árak valóban eltérőek lehetnek attól függően, hogy hol helyezkedik el a kezelt fog, illetve, hogy milyen korona kerül majd rá.
Ennek a tévhitnek semmilyen valóságalapja nincs. A gyökérkezelés sok esetben a lehető legjobb megoldás egy fog megmentésére, és a további problémák megelőzésére.
Sokan azt hiszik, hogy ha nem fáj a foguk, akkor nincs is szükségük a gyökérkezelésre. Azonban a fájdalom meglétének és a gyökérkezelésnek egyáltalán nincs közük egymáshoz. A fogorvos a fájdalomtól függetlenül is megállapíthatja, hogy van-e szükség gyökérkezelésre, vagy sem.
Ez egyáltalán nem igaz. A gyökérkezelés során a fogbél elfertőződött része kerül csupán eltávolításra, majd a fogon keletkezett rést a fogorvos egy koronával fedi le. A gyökérkezelés célja a foggyökér helyrehozatala, nem pedig az eltávolítása.
Érdekes lenne kideríteni, hogy honnan indult ez a tévinformáció, mert bizony távol áll az igazságtól. A gyökérkezelés egyetlen alkalom során is elvégezhető. Amennyiben az orvos javasolja, vagy a páciens úgy érzi, akkor lehet szükség egy utólagos vizsgálatra egy későbbi időpontban.
A várandós anyukáknak valóban nem szabad röntgeneztetniük, azonban a gyökérkezelés előtt csupán a szájról készül röntgenfelvétel, így ezek a sugarak nem érnek el a hasig. Mi több, a várandós anyukák röntgenezésekor egy plusz ólom védőfalat is szokás használni, ami még jobban védi a babát.
Problémák bizonyos esetekben valóban felléphetnek, azonban csak rosszul felhelyezett vagy nem jól illeszkedő fogkorona esetén. A fogkorona amennyiben nem illeszkedik jól a fogra, a fog belsejébe könnyen bejuthatnak a baktériumok, amely fogbélgyulladást okozhat, ezáltal gyökérkezelésre lehet szükség.
A fog eltávolítása mindig a végső megoldás egy sérült fog kezelésére. Ha csak lehet, érdemes megmenteni és megtartani a természetes fogakat, ezzel biztosítva a helyes rágást és étkezést. A gyökérkezelés megmenti mind a sérült fog gyökerét, mind pedig a szomszédos fogak egészségét.
A kezeletlen, gyulladt fogak góc betegségnek számítanak, ami másodlagos góc betegséget okozhatnak. Ezekből következtetve, ahogy az egészségügyi bizonyítékok is alátámasztják, a gyökérkezelés már számos pácienst mentett meg a súlyos agy- és szívfertőzésektől.
A csontpótlás több helyzetben is elengedhetetlen lehet a fogbeültetés sikeréhez. Fedezze fel, mikor van szükség csontpótlásra és hogyan zajlik a kezelés a Pure Dental Fogászati Klinikán!
Tovább